Internet na FilipinachDziś krótki post. INTERNET NA FILIPINACH.
Myślę, że ważna sprawa dla każdego, a dla Nas jeszcze bardziej, gdyż wyjeżdżając na każdy urlop pracę zabieramy ze sobą. Na codzień potrzebujemy chociaż godziny internetu, by odpowiedzieć na ważne maile, skontaktować się z pracownikami, wystawić faktury.

Już przed wyjazdem poczytaliśmy trochę na ten temat i rozmawialiśmy z osobami, które tam były. 
GDZIE KUPIĆ KARTĘ INTERNETOWĄ?
Lądując w Manili od razu oboje wykupiliśmy karty do telefonów. Nie jest to trudne - zaraz za wyjściem z odbioru bagażu są stoiska, mamy do wyboru kilka opcji internetu, zależne od ilości GB, co różni się oczywiście ceną. Śmieszne jest to, że jeśli chodzi o Youtube i Instagram to te GB się nie liczą i trzeba dodatkowo wykupić pakiet :)


JAKIEJ FIRMY KUPIĆ KARTĘ INTERNETOWĄ?
Są do wyboru dwie główne :
Smart  i  Globe 

My zdecydowaliśmy się na kartę GLOBE. Dlaczego? Choć jest trochę droższa ma lepszy zasięg, szczególnie na wyspach. Na miejscu od razu pracownicy stoiska zmienili nam nasze karty na ich, otrzymuje się filipiński numer, z którego jednak dzwonić nie ma możliwości.

CZY INTERNET FAKTYCZNIE DZIAŁA?
Owszem, w Manili TAK. Jednak różnie to bywa na wyspach. Czasem nawet na wodzie jest lepszy internet, niż na lądzie :)Zwiedziliśmy trzy wyspy - Cebu, Palawan i Coron. Na każdej internet był słaby i trzeba się z tym pogodzić. To nie jest tak, że w ogóle nie działa - są miejsca gdzie jest LTE, a są miejsca gdzie 3G w ogóle nie odbiera lub nie ma kompletnie zasięgu. Przeważnie w centrum nie ma problemu, poza miastem i na mniejszych plażach jest gorzej.POSZCZEGÓLNE MIEJSCA NA FILIPINACH 
Manila - super zasięg dosłownie wszędzie, LTE.
Cebu - tutaj przeważnie zasięg ok, nie ma problemu z korzystaniem.
El Nido, Palawan - w miastach nie ma problemu, gorzej jak wyruszy się na podróż dookoła wyspy, ciężko złapać zasięg, by sprawdzić drogę, ale z tym problemu nie ma, gdyż droga jest tylko jedna :)
Coron, Palawan - tu mieliśmy największy problem, jedynie w centrum miasteczka był internet, choć też trzeba było znaleźć "swoje miejsce" :)


INTERNET W HOTELACH
Oprócz zakupu karty w danym kraju zawsze zwracamy uwagę na to, by wybrany przez nas hotel miał WiFi w swojej ofercie. Najlepiej w pokoju. jednak wystarczy nam chociaż w lobby lub innym publicznym miejscu. Naprawdę ZAWSZE zwracamy na to uwagę, a mimo to mieliśmy z tym problem.

Przykładem będzie hotel na Coron , gdzie wybraliśmy  Fernvale Leisure Club and Resort, który pisze na swojej stronie o dostępności WiFi w pomieszczeniach ogólnodostępnych. Tak, tylko ten internet nie nadaje się na nic innego niż wysłanie wiadomości whatsapp. Nie przechodzą żadne zdjęcia,                        e-maile nie wychodzą... Hotel tłumaczy się tym, że znajduje się pomiędzy górami i dlatego jest problem - OK, ale po co wpisywać to jako swój atut? By przyciągnąć klientów.Koniecznie sprawdzajcie opinie, piszcie do hotelu, jeśli zależy Wam na tym. My musieliśmy jeździć do centrum, żeby popracować, co było niezbyt wygodne i czasochłonne.

Niestety Filipiny nie są najlepszym miejscem dla osób prowadzących własne firmy lub chociażby kanały, na których pokazują swoje wyjazdy. Mimo wszystko polecam sieć Globe.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Filipiny - koszty i praktyczne informacje

Coron Filipiny - island hopping